על כנפי נשרים

אוצר/ת: מאיה כהן-מוסק
אתרים: מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל, רחובות
10.07.2019 - 10.07.2020
תיאור:

לפני 70 שנה בין החודשים דצמבר 1948 וספטמבר 1950, חוסלה הגלות העתיקה של יהודי תימן. כ-50,000 יהודים הועלו מעדן לישראל, במבצע מיוחד, מהגדולים והמורכבים ביותר שידעה מדינת ישראל. את המבצע ארגן ומימן הג'וינט - ארגון הסעד היהודי בארה"ב.  


התערוכה פורשת מספר רבדים של סיפור מבצע 'על כנפי נשרים': מסמכים אותנטיים של ד"ר ביגל, המנהל הראשון של המחנה, מספקים עדות היסטורית על הקמתו ועל ימיו הראשונים; צילומיו של בנו רותנברג, בהם הוא מתעד את המחנה ואת יושביו, משקפים את הזהות האישית של העולים במארג הסיפור הלאומי-קולקטיבי של המבצע; ראיונות וידיאו של עולים מתוך פרויקט התיעוד 'רואים את הקולות', תורמים זווית נוספת אודות קורותיהם והסבל הרב שעברו בדרכם למחנה חאשד וקשיי החיים במחנה. 


בנו רותנברג וצילומיו במחנה

לאחר פרסום קורות המבצע נשלחו עיתונאים ישראלים לעדן. ביניהם הצלם בנו רותנברג (1914 גרמניה – 2012 ישראל) שנסע לסקר את המבצע במאי 1950 כשליח השבועון "העולם הזה". רותנברג ביקר במחנה בשלב מתקדם כאשר מצב יושביו השתפר והם היו בטוחים בעלייתם המתקרבת. כתבותיו לאחר ביקורו במחנה הינן בעלות ערך תרבותי-היסטורי. בסדרה של כמאה צילומים הוא מתמקד בצד האסתטי של הסיפור: דמויות העולים והצוות, ההווי וחיי היום-יום במחנה והעלייה על המטוסים, על רקע העיר עדן והאזור. ברגישותו האופיינית מצליח רותנברג להביע בעדשת מצלמתו הן את המבע והזהות האישית של העולים והן את הסיפור הקולקטיבי שהפך למיתוס לאומי.


אישור
הפריט התווסף להזמנה.
 
Array ( [0] => Array ( [url] => files/images/exhibits/images_500/1.jpg ) )
על כנפי נשרים
 
© MEITAR COLLECTION, 2024