אוסף מיתר הינו ארכיון פרטי העוסק בשימור וקטלוג צילומים צורך הצגתם והעמדתם לרשות מוזיאונים, הוצאות לאור ומפיקים.

 

הארכיון נוסד על ידי צבי מיתר ז"ל, אשר החל לאסוף צילומים כפועל יוצא מעניינו בהיסטוריה של ארץ ישראל.

 

אוסף התצלומים כולל למעלה מ- 150,000 נגטיבים של צילומים שצולמו בארץ ישראל לפני הקמת המדינה ולאחריה ע"י צלמים שפעלו בישראל, בינם בוריס כרמי, בנו רותנברג ומשה לוין.

 

נדמה כי הביטוי "תמונה אחת טובה מאלף מילים" משקף נפלא את גישתנו.

 

אנו מאמינים כי הצגת התצלומים באתר האינטרנט שלנו והפיכתם נגישים לציבור, יתרמו לבניית הידע והזיכרון ההיסטורי המקומי והלאומי. 

 

בנוסף מהווה האוסף משכן עבור למעלה מ- 750 מסמכים וכתבי יד שנכתבו במהלך תקופה של 500 שנה, העתיק שבהם משנת 1501. במידה רבה הם מהווים השתקפות של היסטוריה, אם כי כמובן רחבה יותר מזו המשתקפת באוסף הצילומים. אוסף כתבי היד כולל מסמכים ומכתבים של ראשי הציונות ואייקונים של תרבות עברית כגון הרצל, דרייפוס, ז'בוטינסקי, בן גוריון, ארלוזורוב, ויצמן, דיזנגוף, לאה גולדברג, ביאליק, טשרניחובסקי. בנוסף כולל האוסף מסמכים בחתימת מצביאים ומדינאים גדולי עולם, כנפוליאון, פטר הגדול, קטרינה הגדולה, לואי ה- 14, קרומוול,  רישליה, ביסמרק, אליזבט הראשונה, מרי מלכת סקוטלנד, פיליפ השני, וינסטון צ'רצ'יל, וולינגטון, המלכה ויקטוריה, לורד אלנבי ולורנס איש ערב.

 

שני חלקיו של האוסף שנצבר במהלך למעלה מ-40 שנה, מהווים פסיפס היסטורי מרתק אשר יכול לשמש כר נרחב למחקר ולימוד.

 

בנוסף לארכיון, עוסק אוסף מיתר בהוצאה לאור של קטלוגים, כאשר העיקרי בהם הוא הספר "במחלוקת 60 העימותים שהסעירו את העיתונים".

 

החל משנת 2019, אוסף מיתר משתף פעולה עם הספרייה הלאומית בירושלים, לפרויקט קִטלוג והנגשה של האוסף. לינק לעמודי האוסף המלא באתר הספרייה הלאומית:  https://www.nli.org.il/he/discover/photos/collections/meitar-collection#more


 
 
אודות האוסף
 
אודות האוסף
 
אודות האוסף
 
© MEITAR COLLECTION, 2024